Powiadomienia Telegram

Netman może informować o awariach występujących w sieci użytkownika bezpośrednio na telefon. Bez konieczności logowania do systemu. Wykorzystuje do tego infrastrukturę Telegam Messenger.

Aby wykorzystać tą funkcjonalność użytkownik powinien zainstalować na swoim telefonie aplikację Telegram oraz utworzyć Bota Telegram. Po utworzeniu bota, użytkownik otrzyma jego token. Jest to unikalny ciąg znaków, który pozwala zewnętrznym systemom obsługiwać konkretnego bota. Posiadając token, należy w ustawieniach Netmana włączyć opcję Telegram, wkleić posiadany token i ustawić frazę bezpieczeństwa.

Schemat SNMP

Fraza bezpieczeństwa jest wymagana przy pierwszym kontakcie z botem. Osoby, które jej nie podadzą w konwersacji z botem, nie będą otrzymywać powiadomień Netmana.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie aplikacji Telegram na telefonie i odnalezienie utworzonego wczesniej bota. Po odnalezieniu go, należy rozpocząć z nim konwersację. W pierwszej wiadomości bot się przedstawi i poda dostępne opcje:

Telegram hello

Jedynym co pozostało zrobić to przekazać frazę bezpieczeństwa, wysyłając do bota wiadomość /pass (fraza). Od tej pory bot będzie informował o wystąpieniu awarii w sieci oraz o jej powrocie do poprawnego działania. Aby wypisać się z otrzymywania powiadomień, należy wysłać wiadomość: /off.

Telegram pass